A Microsoft propaganda hadserege nem lustálkodik, legutóbb a Developer Conference keretein belül mutatták be a fejlesztőknek, miért is érdemes inkább Windows 10-re, mint Windows 7-re fejleszteniük. A prezentáció egyik diáján a Windows 7-es gépet az IMB XT-vel illusztrálták. Túlzásnak tűnhet, de valójában 7 éves a Windows 7. A Microsoft álláspontja pedig egyértelmű az öregedő rendszerrel kapcsolatban. „Tovább kell lépni, a Windows 7 az új Windows XP” – mondják. Nem véletlen az sem, hogy nem Windows 9-nek nevezik az új OS-t, hiszen a 10 sokkal újabbnak hangzik. Ugyanolyan elmejáték ez, mint egy terméket 500 forint helyett 499 forintra árazni. Mindenesetre a tény valós, hogy minden Windows 7 felhasználó ingyen megkapja a Windows 10-et.
Mindeközben a készülő Windows 10 körül úgy tűnik átmenetileg kicsit lecsillapodtak a hullámok. A legutóbbi stabil kiadás január közepén érkezett, noha Gabriel Aul akkori ígérete szerint 2-3 hetente kellett volna érkezzenek újabb kiadások. Gabriel Aul a Windows Insider Program vezetője, aki legfőképp a Twitteren válaszol a felhasználók kérdéseire. Lassan pedig úgy hallhatja magát, mint egy beakadt lemezt, a kérdések fele ugyanis a következő: „Mikor jön új kiadás?” és „Miért nem adtok meg egy biztos megjelenési időpontot?”.
Öt különálló kör teszteli a Windows 10 buildeket egészen 2015. nyaráig
A FEJLESZTŐ FEJLESZT, A TESZTELŐ TESZTEL
Jogos kérdések és mindkettőre a Microsoft új termék tesztelési mechanizmusában kell keresni a választ. Gabe Aul kifejtette, a végmegjelenés időpontjának be nem jelentése tulajdonképpen gyorsítja a megjelenést. Ellentmondásos, igaz? A cég gondolkodásmódja változóban van. Korábban a fejlesztési folyamat kevesebb, mint a felénél bejelentették a konkrét kiadási dátumot. Ez a dátum a fejlesztők feje felett lebegett, és még ha addigra nem is készült el minden, nem esett át részletes tesztelésen a termék, akkor is ki lett adva. Ez megmagyarázza a számtalan szervizcsomagot (Service Pack) és a temérdek frissítést.
Ehelyett nem adnak meg pontos megjelenési időpontot, hanem folynak az árral. A fejlesztők fejlesztenek, a tesztelők tesztelnek, és előbb vagy utóbb egy nagyon összerakott szoftvert dob ki a gépezet. A Microsoft bízik az új folyamatban és hiszi, hogy így hamarabb tudják kiadni a Windows 10-et, ami így hibátlanabb is lehet. A mechanizmus szíve a fejlesztők és a tesztelők közti szorosabb kapcsolat. A tesztelőknek is több csoportja van.
Kezdve a napi buildeket tesztelőkkel, amit tovább adnak kettő nagyobb (szintén belsős Microsoft) csoportnak, mielőtt az napvilágot láthat és letölthetik a Windows Insider (külsős) tesztelők is. A visszajelzések pedig minden csoporttól érkeznek, amire eddig nem volt példa, kizárólag a rendszer megjelenése után kezdtek el aktívan reagálni a hibára, igényekre.
Képernyőmentések a kiszivárgott 10031-es számú Windows 10 build-ből
A tesztelők belső köre sem tökéletes, naponta kerülnek fel a netre képek az épp aktuális build-ekből. Legutóbb az új telepítési felületet és a 10031-es build-ből készült képernyőmentéseket posztolták Twitterre. Ezeken (az orosz nyelvű képek) látható a már működő Spartan böngésző, új bejelentkező képernyő, és néhány elég bénára sikerült ikon.
Kipróbálnád Te is a Windows 10-et? Érdekel milyen lesz? Ingyenesen letöltheted a Windows Insider program keretén belül, frissítheted vele a meglévő Windows 7-es vagy 8-as rendszered. Ha pedig a végleges kiadás megjelenik és már rendelkezel a fenti két operációs rendszer bármelyikével, akkor ingyenesen megkapod te is az új rendszert!