Ahogy arról a januári CES 2014 technikai show kapcsán beszámoltunk, az Intel, és legfőbb partnere, az ASUS olyan x86 alapú architektúrát mutattak be, amelyen megvalósítható Android és Windows egyidejű futtatása. Olyan processzorral és lapkakészlettel szeretnék ezt elérni, amely natív módon képes futtatni a Google és a Microsoft operációs rendszerét is, így nincs szükség hardver erőforrást pazarló emulációra.
A GOOGLE KERESZTBE TESZ
Momentán az egyetlen, de mégis hatalmas akadályt maga a Google jelentheti: nem hivatalosan bejelentették, hogy nem hajlandóak hitelesíteni olyan eszközt – legyen az táblagép vagy laptop –, amelyen Windows vagy annak mobil verziója, a Windows RT rendszer található.
Egyenes következmény, hogy a gyártók, akik mégis megjelentetnek ilyen „problémás” eszközt, azok semmi nemű támogatásra nem számíthatnak a Google-től. Ebben pedig az is benne foglaltatik, hogy előre telepítve sem lehetnek az Android rendszer törzsét képező Google alkalmazások: a Gmail, a Térkép, a Drive, de még az alkalmazás bolt, a Play Store sem. Egy ilyen „kasztrált rendszer” pedig gyakorlatilag használhatatlan lenne.
AMD BlueStacks, egyelőre emuláció mindössze
(kattintson a nagy képhez)
A tárgyalások gőzerővel folynak a színfalak mögött. Az ilyen multiplatform gépek legfőbb nyertese egyértelműen a Microsoft lenne. Jelenleg 3%-os piaci részt szakítanak ki a mobilokból-táblagépekből, így növelhetnék a Windows terjedését. Ennek oltárán fel kéne áldozniuk a Windows 8 metró „csempés” felületét, de hosszú távon megérné nekik.
Rövidtávon nem számíthatunk ilyen gépekre, legalábbis ameddig nem sikerül a nagyoknak lefektetni az alapelveket, amely mentén tovább haladhatunk a multiplatform felé. Ezért a CES-en bemutatott ASUS Transformer Duet TD300 hibrid laptop és a múlt nyáron beharangozott Samsung Ativ Q érintőképernyős laptop is a spájzba került – egyelőre.