Évek óta dolgoznak a mélység érzettel rendelkező 3D kamerákon az Intelnél, amely hamarosan elkészül és RealSense-nek neveztek el. „Szeretnénk emberi érzékekkel felruházni a számítógépeinket.” – foglalja össze tömören Dr. Achin Bhowmik, az Intel Perceptual Computing részlegének vezetője. „Olyan eszközöket készítünk, amelyek úgy látnak és hallanak, mint mi. Ráadásul felismerik és megértik az emberi cselekedeteket, érzelmeket.”
A RealSense felismeri az arcod és kivágja a hátteret
A RealSense eszköznek egy tucat kamerája van, amelyek együttes munkája hoz létre a számítógépnek értelmezhető 3 dimenziós, mélységérzetet adó képet. Ezek a kamerák egyesével 1080p FullHD felbontásúak. A laptopra szerelve egy méteres közelségen belül képesek leképezni a tárgyat, amit látnak. Például egy plüssbabát, amiből így 3D modellt készítenek. A mélységérzet segítségével el tud különíteni Téged és a háttered, így háttérmentes webkamerás képpel beszélgethetünk majd. Így mindketten látjuk egymást, de urambocsá’, a rendetlen szobát nem.
A RealSense videója, amiben gyerekek reptetnek madarakat
A kamerát vezérlő szoftver figyeli a szemed, az ajkaid, hogy ráncolod-e a homlokod, összehúzod-e a szemöldököd. Ezek alapján képes egyrészről felismerni az arcod, másrészről alapvető emberi érzelmeket – boldogság, szomorúság, düh, szorongás, fáradtság – megérteni. Például pár év múlva, ha lefagyott a böngésző és emiatt morgolódsz, akkor felajánlja, hogy bezárja azt. Vagy „látja”, hogy jó kedved van és lejátssza a kedvenc zenéd. Idáig azért még sok-sok órányi programozás vezet az Intel és a Microsoft részéről.
Ráadásul a kamera képes az előtte lévő tárgyak leképzése és modellezése után azokat 3D nyomtatón keresztül is létrehozni. Vagy éppen virtuális valóság létrehozására, de ezzel már nagyon sci-fi-be hajlunk.
Balra az eredeti Intel plüss, középen a RealSense által képezett 3D-s modell, jobbra a 3D-s nyomtatott műanyag figura
A technológia megjelenésére és hétköznapi elterjedésére mindenképpen kell még néhány évet várjunk, azonban örömteli a tudat, hogy ilyen képességekkel ruházzák fel a jövőbeli számítógépeinket. „Az embereknek van 3D érzékelésük, szóval a laptopodnak is lehetne.” – mondja Dr. Bhiwmik. „Fel fog ismerni téged, látja milyen a hangulatod. Miért vagy szomorú ma? Énekeljek neked? A jövő őrületes.”