A Microsoft egy újabb jövőképet próbál a szemünk elé festeni. Ebben a jövőképben óriási, falakat betöltő kijelzők, papír vastagságú, hajlékony számítógépek, karkötőkbe oltott kijelzők könnyítik meg a munkád. A Microsoft nemes egyszerűséggel a hatékonyság hajnalának nevezi az elképzelést, amit 5 és 10 év között meg is akarnak valósítani. Nagy mértékben támaszkodnak majd ebben a Windows 10-re és a kiterjesztett valóságra, amiről már korábban is írtunk.
A Microsoft jövőképében mindenki el van foglalva azzal, hogy ide-oda húzogassa az ujját nagyobbnál nagyobb kijelzőkön, egyik eszközről a másikra. A legújabb videójában például újságszerűen hajtogatható táblagépet mutatnak, aminek interaktív kijelzőjén dolgozik a főszerkesztő asszony, majd finom teát kap a fülbevalós fiatalembertől. Milyen jó lenne a jövőben élni, nem? De várj, még nincs vége! Egy jelenettel később szuperkarkötővel iratkoznak fel roppant aranyos ázsai lányok egy projektre valahol, majd valószínűleg szusit esznek – habár ez már nem látszik a videón. Természetesen a Microsoft futurisztikus jövőképében mindenki felhőtlenül boldog, nem beszélve az egekbe szökő produktivitásról.
Ami igazán feltűnő, hogy a Microsoft videójában sehol egy fikarcnyi billentyűzet vagy egér sem jelenik meg, márpedig aki 20 évig ezzel dolgozott nem hinnénk, hogy olyan könnyen feladná ezeket még egy 55 colos érintőfal kedvéért sem. Továbbá a videóban a korábban bemutatott HoloLens sem szerepel, ami némileg ellentmond a januárban rendezett bemutató mondanivalójával. Ez főleg annak fényében furcsa, hogy a videóban többször is megjelennek hologramok, az viszont nem tisztázott, hogy ezeket honnan és mi vetíti, továbbá hogyan tudunk ezekkel interaktívan dolgozni.
Ha kicsit cinikusak lennénk, akkor azt is mondhatnánk, hogy a Microsoft hat és fél perces bemutatója inkább fikció, mint tudományos bemutató. Természetesen álmodozni lehet, és perspektíva nélkül nincs is haladás, mindenesetre abban egyetérthetünk, hogy kezdetnek egy hibátlanul működő operációs rendszerre kéne helyeznie a hangsúlyt a Microsoftnak, hogy aztán úttörővé válhassanak. Vagy akár mondhatnánk azt is, hogy ameddig ki sincs ásva az alapozás, addig ne a napelemeket tervezzük a háztetőre.