A Windows XP támogatása ma lejár. Itt a vége, fuss el véle, nincs más hátra: váltani kell. Természetesen dönthetsz úgy, hogy maradsz XP felhasználó, ez esetben javasoljuk a védekezésről szóló cikkünk alapos tanulmányozását.
A Microsoft szerint most mindenki Windows 8-ra fog váltani. Valóban remek operációs rendszer, mi a Laptopszakinál is használjuk, de valljuk be, kissé drasztikus váltás a 12 éves Windows XP-ről.
Szerencsére semmi sem tarthat vissza, hogy a nagy elődre, a Windows 7-re nyergelj át. Nem tudjuk helyetted eldönteni melyik rendszert válaszd, de reméljük tudunk segíteni a döntésben.
WINDOWS 7: ISMERŐS, STABIL ALAPOK
A legfőbb érv a Windows 7 mellett az ismerős felület. A Start menü 90%-ban megegyezik a XP-ben lévővel, apróbb funkcionalitásbeli változásokat kell megtanulnod csak.
A hagyományos Windows 7 közel áll a Windows XP-hez, gyorsan és könnyen tanulható
Kattints a képre a nagyobb mérethez!
A Windows 8-al összehasonlítva a hetesnek kevésbé meredek a tanulási görbéje. A nyolcasban nem találsz Start menüt, mert azt felváltotta egy egész képernyőt elfoglaló programindító kezdőlap.
A Windows 7-nél könnyen el tudod érni, hogy kiköpött mása legyen a Windows XP-nek. Elég csak a „Klasszikus” témát kiválasztanod és máris otthon érezheted magad.
A Windows 7 klasszikus nézete
Kattints a képre a nagyobb mérethez!
Hatalmas előny a Windows 7 esetében, hogy egy kiforrott, nagyon jól összeállt rendszer. A kezdetektől jókora minőségbeli ugrást jelentett a Windows Vista-hoz képest, ami sötét folt a Microsoft történetében.
A 2009-es kiadása óta számtalan javítást, fejlesztést kapott és egészen 2020-ig támogatja a Microsoft. Egyáltalán nem tökéletes a Windows 7 sem, de tökéletes és stabil folytatást jelent az XP után.
WINDOWS 8: GYORSABB, SZEBB, OKOSABB
Enyhén fogalmazva sincs kibékülve sem a szakma, sem a felhasználók a Windows 8-al. Drasztikus felhasználói felület változással szembesültünk és a bajt csak tetézte, hogy sokkal kényelmetlenebb egérrel és billentyűzettel használni, mint érintőképernyőn.
Ez természetesen hamarosan megváltozik, hiszen pont ma jelenik meg „a nagy frissítőcsomag”, ami ezekre a problémákra gyógyír. Más kérdés persze, hogy a 2012-es megjelenés óta miért vártunk erre 1,5 évet.
A fontos rendszer beállításokat kukoricára térdepeltették, és a sarokba küldték: csak akkor jelennek meg, ha oda húzod az egered, s lám előbukkannak a titkos kis menük. Egy idő után természetessé válik, de az első néhány alkalommal bizony minket is megizzasztott pár beállítás megtalálása.
A Windows 8 kezdőképernyője: letisztult, átlátható, de csak érintőképernyővel élvezhető 100%-osan
Kattints a képre a nagyobb mérethez!
Szerencsére a hagyományos Asztal itt is csak egy kattintásra van, nem kényszerít a Kezdőképernyő használatra.
Az egészen rutinosak segédprogram segítségével ki is kapcsolhatják és visszahalászhatják a Start menüt, mert alapból bizony az is hiányzik a rendszerből. A Windows 8.1 Update 1-el gyárilag is visszakerül a Start menü, és kiválaszthatjuk, hogy alapértelmezetten az Asztalt vagy a Kezdőképernyőt preferáljuk.
A Windows 8 azoknak készült, akik nyitottak az újdonságokra. Ugyanis az új operációs rendszer ezekben nem szenved hiányt. Újraírták a rendszermagot, ezáltal jóval gyorsabban kapcsol és áll le, és a HDD-n is kevesebb helyet foglal.
A Windows 8 asztala egy Start menüt létrehozó segédprogrammal. Nem is olyan más, igaz?
Kattints a képre a nagyobb mérethez!
A meglévő eszközökön is fejlesztettek, nem is keveset. Vegyük csak például az egyszerű fájlmásolás ablakot.
Ha több másolási folyamatot elindítasz, akkor azokat összevonja egy ablakba, és még egy pause gombot is biggyesztettek rá. A Feladatkezelő is alapos plasztikán esett át, de nem csak szebb lett, hanem hasznosabb is: a lemezhasználatot is aktívan figyelemmel tudod követni, megmutatja az alkalmazások korábbi műveleteit előzmények formájában.
Ha bevállalós vagy, akkor csak ajánlani tudjuk. A kezelőfelület furcsaságain túl minden más előnye elsöprő fölénybe helyezi a Windows 7-tel szemben.
És még egy nem elhanyagolható tény: ha a Windows 8-at választod, akkor 10 teljes évig hátradőlhetsz, 2023-ig támogatja a Microsoft.
SZÜKSÉGES GYORSABB LAPTOP?
A közhiedelemmel ellentétben nem kell erősebb vas a Windows 8 alá. Éppen ellenkezőleg, ugyanazon a számítógépen gyorsabban fut, mint a Windows 7.
Ha új laptop vásárlásán gondolkodsz, akkor alaposan nézz körül, ugyanis mostanra csak Windows 8-as vagy operációs rendszer nélküli gépeket forgalmaznak a gyártók. Azt az apró trükköt azonban kevesen tudják, hogy ha Windows 8 Pro változatot vásárolsz, akkor szabadon visszaléphetsz Windows 7-re.
Nem ajánljuk azonban, mert az új laptopok minden előnyét legteljesebben a Windows 8-al tudod kihasználni: a Haswell (Core i3, i5, i7) processzorok alacsony fogyasztását, a jobb akku-időt és így tovább. Ellenben ha nagyon öreg számítógéppel rendelkezel és mindenképp vírusmentesen szeretnéd hagyni, akkor ajánljuk figyelmedbe az ingyenes Linux kiadásokról szóló cikkünk.
Ha hasznosnak találtad a cikket, akkor bökj a Like gombra, hogy az ismerőseid is láthassák! Ha pedig szívesen látnál hasonló írásokat, akkor kövesd a Laptopszaki oldalát a Facebook-on és iratkozz fel hírlevelünkre!